Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 21:10

Francúzi zachytili vyše 40 migrantov pri pokuse preplaviť sa cez Lamanš

Z celkového počtu zachytených ľudí vzala polícia 35 osôb do väzby.

Francúzske úrady v utorok zachytili vyše 40 migrantov, vrátane 11 detí, ktorí sa pokúšali preplaviť z Francúzska cez Lamanšský prieliv do Británie. Informovala o tom polícia, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa nej počet zachytených migrantov, spolu s desiatkami ďalších zo začiatku januára, plynulo prudko rastie.

Z celkového počtu zachytených ľudí vzala polícia 35 osôb do väzby. Došlo k tomu, keď ich čln skončil na pláži v departemente Pas-de-Calais na severe Francúzska.

"Medzi migrantmi bolo 18 dospelých s iránskym občianstvom, šesť s irackou štátnou príslušnosťou a 11 detí vo veku od troch do 14 a pol roka, ktorých občianstvo nie je známe," informovala miestna polícia vo vyhlásení.

Nikto z tejto skupiny migrantov neutrpel zranenia, ale v blízkom prístave dostali zdravotnú starostlivosť.

Ďalších šesť migrantov spozorovala námorná polícia, keď sa ich čln dostal do ťažkostí pri myse Cap Blanc-nez, takisto blízko departementu Pas-de-Calais na severe Francúzska.

Plavidlo policajnej hliadky sa k ich člnu priblížilo, ale "nespolupracovali" a hliadka ich musela zachrániť proti ich vôli.
Od konca roka 2018 sa nebezpečné plavby cez ľadové a búrlivé vody Lamanšského prielivu výrazne znásobili - podnikajú ich migranti z Afriky, Blízkeho východu a južnej Ázie.

Organizácie na ochranu ľudských práv pripisujú prudký nárast v počte týchto plavieb tvrdým policajným zákrokom, ktoré zabraňovali zakladaniu táborov migrantov pri francúzskom pobrežnom meste Calais, kde sa nachádza rušný prístav trajektov a podmorský Eurotunel, a tiež táborov v iných oblastiach na francúzskom pobreží.

Len za prvé tri týždne tohto roka zastavili francúzske úrady najmenej 53 migrantov, ktorí sa pokúsili preplaviť cez Lamanšský prieliv, jednu z najvyťaženejších plavebných trás na svete. Migranti sa tam často plavia na chatrných, nestabilných člnoch.

Vlani zachytili úrady celkovo 2758 migrantov, čo je štvornásobný počet oproti zadržaným v predchádzajúci rok. Štyria ľudia pri pokuse preplaviť sa cez Lamanšský preliv zahynuli, ako uvádzajú údaje námornej polície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.