21.01.2020, 08:00

Návod: Všetko o daniach, keď ste predali, zdedili alebo prenajímate byt

  • Pri predaji bytu si musíte postrážiť päťročňú lehotu.
  • Niektoré príjmy z predaja bytu sú oslobodené.
  • Pre posúdenie, či platiť daň alebo nie, je rozhodujúci čas, kedy ste vlastníctvo nadobudli.

Ak ste byt nadobudli kúpnou, darovacou či zámennou zmluvou, vlastníkom sa stávate až po vklade do katastra nehnuteľností. Ak byt zdedíte, ste vlastník odo dňa smrti poručiteľa. Ak sa vlastníctvo získa rozhodnutím štátneho orgánu, platí deň rozhodnutia. Ak nie je určený, vlastníkom sa stávate dňom, keď rozhodnutie začne platiť.

Poznámka:
Pre oslobodenie príjmov je pre predávajúceho rozhodujúci deň prijatia prvej platby alebo preddavku alebo deň uzatvorenia zmluvy o prevode. Rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období začal kupujúci nehnuteľnosť vlastniť.

Čísla:
1 968,68 eura
je hranica príjmu, po ktorú treba podať daňové priznanie

500
eur si môžete odrátať zo základu dane pri prenájme nehnuteľnosti

Dedenie
V prípade zdanenia či oslobodenia príjmov z predaja zdedenej nehnuteľnosti sa musí rozlišovať medzi predajom nehnuteľnosti získanej dedením v priamom rade alebo v nepriamom rade (inými osobami).
O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak byt zdedí priamy predok alebo priamy potomok. Napríklad rodičia, deti, starí rodičia, vnuci.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.